Software je programové vybavení počítače. Je to soubor dat, instrukcí a příkazů zajišťující chod počítače. Společně se softwarem tvoří počítač hardware, který je fyzickou částí počítače. Jedno bez druhého nemůže fungovat.
Software můžeme rozdělit na aplikační software, se kterým se buď pracuje nebo zajišťuje chod nějakého stroje a systémový software, který zajišťuje chod počítače a jeho interakci s okolím.
Systémový software
Umožňuje efektivní používání počítače. Je to základ celého rozhraní. Předává příkazy procesoru a ten rozhoduje o dalších krocích. Systémový software komunikuje přímo s hardwarovými zařízeními. Všechny příkazy míří nejprve do CPU a pokračují po sběrnici. Systémový software lze dále rozdělit na firmware a operační systém. Firmware je software obsažený přímo v hardwaru. Je to například BIOS, který je uložený na základní desce v paměti ROM, EEPROM nebo flash paměti. Operační systém má za úkol zajistit uživateli ovládání počítače. Existuje spousta operačních systému na spoustu zařízení, která obsahují počítač. Nejznámější je Microsoft Windows, Linux nebo mac OS.
Aplikační software
Je to software, který umožňuje uživateli využívat nějakou užitečnou činnost. Pro komunikaci aplikace využívají grafické rozhraní (GUI), textové rozhraní (TUI) nebo příkazový řádek.
Aplikace se může skládat z více programů, které dohromady tvoří tzv. aplikační balíky (např. Microsoft Office). Využití aplikačního softwaru je obrovské. Dá se rozdělit na celou škálu skupin, např.:
- Kancelářské balíky
- Hry
- Webové prohlížeče
- Textové editory
- Antivirové programy
- Grafické editory
- Atd.
Licence
Software se rozděluje do tří licencí:
Freeware
Je bezplatně dostupný nebo za symbolickou odměnu, často ale
autor umožní poslání finanční odměny v případě spokojenosti. Podmínky bývají
uvedeny v licenční smlouvě, která je často pro svůj freeware přímo specifická.
Freeware se nevyužívá pro přímé poskytování komerčních služeb. Freeware je také
zakázáno vnitřně upravovat (nedodávají se zdrojové kódy).
Shareware
Je ho možné volně poskytovat. Uživatel má určitý čas ho vyzkoušet, jestli mu vyhovuje nebo ne. Jestli ho používá dál, tak musí zaplatit cenu programu nebo se pouze registrovat. Shareware je často omezem a v takovém případě se mu říká demoverze. Často ho lze stáhnout na internetu na webových stránkách výrobce nebo bývá zkušební CD např. v časopisech.
Komerční software
Produkt, který když chcete, musíte za něj zaplatit. Používá se podle omezení dané jeho licencí. Počet jeho možných instalací může být omezen.
Škodlivý software
Všechen software není počítači prospěšný a někteří lidé ho můžou využívat k získávání informací o ostatních, případně jim pouze chtít způsobit škodu. Běžný uživatel bohůžel často nemá potřebné znalosti aby škodlivý software poznal. Tady jsou příklady některých druhů škodlivého software.
Malware
Počítačový program nebo kus kódu vytvořený za účelem napadení a vniknutí do systému. Účelem je poškození systému, odcizení dat, sledování uživatele atd. Spadají pod něj např. počítačové viry, červi, trojské koně apod.
Spyware
Druh škodlivého kódu, který bez vědomí uživatele v systému, ve kterém je nainstalován, shromažďuje a odesílá data. Může shromažďovat data třeba o navštívených webových stránkách za účelem cílené reklamy. Může také shromažďovat a odesílat osobní data uživatele. Většinou data nijak nemění.
Adware
Škodlivý kód, který má za úkol zobrazovat reklamu v jakékoli formě. Nejčastěji vyskakující okna v prohlížeči, pop-up okna nebo změna domovské stránky v prohlížeči. Většinou není nijak nebezpečný, ale je dost otravný.
Rootkit Je to soubor nástrojů (programy a technologie), kterými lze maskovat činnost škodlivých kódů. Maskování může probíhat skrýváním adresářů s malwarem, skrýváním klíčů v registrech atd. Skrývá to tak, aby šla činnost škodlivého kódu běžnými systémovými prostředky těžko odhalit.