6. Internet a sítě

Sítě

Síť je označení pro dva nebo více počítačů a dalších prostředků které umožňují komunikaci mezi zařízeními. Díky umožněné komunikaci si tak mezi sebou mohou uživatelé sdílet informace, výpočetní výkon nebo např. používat zařízení ze vzdáleného místa.

První pokusy o vytvoření počítačové sítě začaly v roce 1968, od roku 1969 je ve vývoji první síť – ARPANET.

Dělení sítí

Podle postavení uzlů

            Jedním ze způsobů dělení je podle postavení uzlů. Tak se dají sítě rozdělit na peer-to-peer a klient-server. Typ peer-to-peer znamená, že jsou si všechny počítače v síti rovny. Každé zařízení v síti, tak může sdílet své prostředky ostatním. Ve druhém typu se zařízení dají rozdělit na klienty a servery. Klientům jsou potom poskytovány služby od serverů.

Podle velikosti

            PAN (Personal Area Network) – nejmenší sítě, většinou pouze propojují osobní zařízení jako např. telefon, chytré hodinky atd.

            LAN (Local Area Network) – lokální sítě, často v rámci jedné domácnosti, školy nebo firmy.

            MAN (Metropolitan Area Network) – jak soukromé, tak veřejné sítě často vznikají spojením LAN sítí.

            WAN (Wide Area Network) – umožňují komunikaci na velké vzdálenosti. Příkladem WAN sítě je Internet.

Podle topologie

            Jak napovídá název rozdělení určuje, jakým způsobem jsou počítače v sítí zapojeny.

Kruh

            Všechny počítače jsou zapojeny tak, že spojení mezi nimi tvoří „kruh“. Výhodou jsou menší náklady a zamezení vzniku kolizí. Nevýhodami může být prodloužení přenosu nebo to, že výpadek jednoho úhlu ochromí celou síť.

Hvězda

            Topologie hvězda je nejpoužívanější v praxi. Všechny prvky sítě jsou připojeny k centrálnímu prvku. Výhodou je, že výpadek jednotlivých zařízení neovlivní funkci sítě. Nevýhodou je, že když vypadne centrální prvek sítě je celá síť nefunkční.

Bus

            Jinak nazývaná také jako sběrnicová topologie. Všechny její prvky jsou připojeny k jedné sběrnici. Výhodou jsou nízké pořizovací náklady. Nevýhodou je, že dochází ke kolizím a má omezenou rychlost přenosu.

Protokol TCP/IP

            TCP/IP je sada protokolů, která obsahuje pravidla. Těmi to pravidly se řídí komunikace v sítích. TCP/IP je hlavní protokol sítě Internet. Začal vznikat v 70. letech, jako protokol pro ARPANET (finálně byl do provozu uveden 1. 1. 1983).

Vrstvy TCP/IP

Aplikační vrstva Application layer
Transportní vrstva Transport layer
Síťová vrstva Internet layer
Vrstva síťového rozhraní Network interface

Příklady protokolů

            IP – základní protokol síťové vrstvy a celého internetu

            ARP – stará se o MAC adresy podle IP

            TCP – spolehlivý přenos dat

            UDP – méně spolehlivá verze TCP

            Další protokoly: DNS, HTTP, DHCP, NTP, FTP atd.

Internet

Internet je název pro celosvětovou síť počítačů. Smyslem internetu je poskytování služeb jeho uživatelům. Protokoly používané při komunikaci v internetu lze nalézt v dokumentech RFC.

Internetové služby

WWW

Zkratka WWW (World Wide Web) je označení pro systém pracující s webovými stránkami. Každá stránka je uložena na webovém serveru, můžeme ji najít a zobrazit pomocí prohlížeče. Autorem je Tim Berners-Lee, v roce 1994 založil W3C vyvíjející standardy pro WWW. Využívá protokol HTTP a jeho šifrovanou formu HTTPS.

Jednotlivé stránky mají přiřazené IP adresy. Pro usnadnění práce uživatelům existuje protokol DNS, který překládá IP adresy na domény.

Další služby

            Mezi další služby, které internet poskytuje uživatelům patří e-mail. zprostředkovávající přenos elektronických zpráv, využívá protokol VOIP. Instant messaging, který umožňuje přímou komunikaci mezi uživateli. FTP pro přenos souborů nebo mimo jiné Telnet a SSH pro připojení ke vzdálenému počítači.

Způsoby připojení

            Způsobů připojení k internetu je několik, dali by se rozdělit na drátové a bezdrátové. K bezdrátovým patří telefonní linka – připojení je pak řešeno buď pomocí DSL nebo může být celá linka vyhrazena pouze pro připojení do sítě internetu. Další možností je samostatná přípojka pro kroucenou dvoulinku nebo optický kabel od providera. Za zmínku stojí i méně využívané připojení přes elektrickou síť. Mezi bezdrátové možnosti připojení patří satelitní, Wi-Fi nebo mobilní síť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek